публикува договора, който можеше да сложи край на войната в Украйна.

...
публикува договора, който можеше да сложи край на войната в Украйна.
Коментари Харесай

WELT: Ето го тайният документ, който можеше да сложи край на войната в Украйна

публикува договора, който можеше да постави завършек на войната в Украйна. Проектодокументът бе подписан от съветска и украинска страна в Истанбул през април 2022 година, само че след напън от Англия и Съединени американски щати и персоналната интервенция на тогавашния британски министър председател Борис Джонсън Зеленски се отхвърли от съглашението, а член на договарящия екип на Украйна бе убит от украинските служби за сигурност.

През април 2022 година Украйна се отхвърли от мирните договаряния с Русия. Една от аргументите е нуждата съветският да стане държавен език. Това твърди немският вестник , базирайки се на проектоспоразумението.

Според обявата Москва и Киев са били покрай спокойно съглашение, до момента в който, както се твърди, Украйна не се е съгласила да направи съветския втори държавен език, да анулира взаимните наказания, да се откаже от правосъдни каузи в интернационалните съдилища и законово да забрани нацизма.



Киев дава обещание да поддържа непрекъснат неутралитет, което значи да се откаже от стремежите си да се причисли към НАТО, да не създава или придобива нуклеарни оръжия и да не разрешава на непознати войски да употребяват военната му инфраструктура или да организират интернационалните учения.

В същото време Москва се съгласява да даде на Украйна „ всеобхватни гаранции за сигурност “ от петте непрекъснати членки на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации - Англия, Китай, Съединени американски щати, Франция и самата Русия.

Интересът към намиране на решение напролет на 2022 година е огромен, споделиха пред вестника няколко дипломати, участващи в договарянията. 

„ Това беше най-хубавата договорка, която можехме да сключим “, признава някогашен член на украинската договаряща делегация.
През последните няколко месеца Украйна е в защита и търпи огромни загуби, написа изданието. „ Поглеждайки обратно, можем да кажем, че тогава Украйна беше в по-силна преговорна позиция, в сравнение с в този момент “, счита създателят на материала.

Изданието твърди, че измежду изискванията е било и това, че от всички територии под категоричен надзор на Русия ще остане единствено Крим, а бъдещето на ЛНР и ДНР трябвало да се дефинира по време на персонални договаряния сред Путин и Владимир Зеленски.

От проектодоговора следва спокойно решение, за което двете враждуващи страни са постигнали единодушие до 15 април 2022 година Остават отворени единствено няколко точки. Те трябваше да бъдат разисквани персонално от Путин и Зеленски на среща, която по този начин и не се състоя.

Според документа Украйна беше длъжна да:

- да съблюдава „ непрекъснат неутралитет “, т.е. да се откаже от участие във боен съюз, в това число НАТО;

- да откаже да създава или да се снабди с нуклеарни оръжия, да не позволява непознати войски в страната и да не пропуща оръжия през

- да не дава инфраструктурата си, в това число летища и морски пристанища, на други държави;

- да се въздържа от осъществяване на военни учения с задгранично присъединяване и от присъединяване в каквито и да било военни конфликти;

- законово да забрани „ фашизма, нацизма и нападателния шовинизъм “.

- Русия се ангажира да не атакува повече Украйна;

- в случай на нахлуване страните-гаранти ще бъдат задължени да поддържат Украйна в границите на 3 дни;

- елементи от Донецка и Луганска област ще бъдат отчасти непокътнати за Русия. Крим и пристанището Севастопол бяха изключени от гаранциите за сигурност, което на процедура би означавало подчинение на контрола над полуострова на Руската федерация.

По време на договарянията Русия съобщи, че е подготвена да изтегли войските си от Украйна, само че не и от Крим и елементи от Донбас. Държавните глави трябваше да обсъдят непосредствено детайлностите по изтеглянето.

Въпросът за бъдещата бройка на ВСУ също остана неуреден.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР